Szeptuchy i Woje – wakacje dla młodzieży

Zapraszamy serdecznie dzieci w wieku 11-15 lat na magiczne wakacje na wsi! Dzieci spędzą czas w naszym Gospodarstwie Agroturystycznym Sielanka wśród łąk, lasów i pól cudownego Mazowsza.
Szeptuchy i Woje jest to nowość 2024 w naszym programie. Zabierzemy Was na cudowną przygodę, podczas której poznacie nasze słowiańskie korzenie, zgłębicie wiedzę starych zielarek, spotkacie się z historią średniowiecza i stworzycie mnóstwo naturalnych, leczniczych i upiększających mikstur. Będzie sporo tematycznych gier i zabaw, trochę magii i mistycyzmu oraz wiele dobrej energii.

Zajęcia praktyczne to ogromna dawka konkretnej wiedzy, czyli nie takie „czary mary” i „pisanie patykiem po piasku”. Będziemy robić maść na wszelkie boleści, sole do kąpieli, mieszanki ziół, kadzidła i różne inne wywary i specyfiki. Poznacie bardziej zaawansowany leśny surwiwal i sposoby przetrwania w głuszy. Wszystko to w nawiązaniu do początków średniowiecza, słowiańskiej mitologii oraz historii naszych ziem, tej mniej znanej, a niesamowicie ciekawej.

Rano będą zajęcia teoretyczne wprowadzające do praktycznych zajęć popołudniowych. A po obiedzie praktyka – czyli prace rękodzielnicze oraz zielarskie, które zabierzecie do domu. Ten tydzień dedykowany jest dzieciom i młodzieży, które potrafią już samodzielnie pracować i spędzać czas z rówieśnikami. Będziemy wykonywać bardziej skomplikowane prace i zdobywać troszkę trudniejszą wiedzę, ważna tu będzie umiejętność skupienia, integracji i samodzielnego radzenia sobie w codziennych aktywnościach. Oczywiście każdy będzie mógł liczyć na pomoc z naszej strony, jednak w przeciwieństwie do turnusów dla młodszych dzieciaków tutaj stawiamy na samodzielność. Będą różne zadania zespołowe oraz indywidualne, zabawy i konkursy. Udział w zajęciach w większości jest obowiązkowy. Jeżeli ktoś nie będzie chciał uczestniczyć w zajęciach praktycznych będzie mógł odpocząć, nie oddalając się jednak zbytnio od grupy. Na tym turnusie uczestnicy mają przy sobie cały czas telefony, nie oddają ich jak to ma miejsce na turnusach dla młodszych dzieci.

Przyjazdy wypadają zawsze w niedzielę w godzinach 10.00-12.00. Odbiory są w soboty w godzinach 15.00-17.00. Istnieje również możliwość zapisania dziecka na półkolonię (bez noclegu).

Proponujemy terminy:

Turnus SiW – 04.08 – 10.08

Koszt: dla nowych uczestników – 2100zł;
Koszt dla dzieci, które już u nas były- 1900zł.

Plan turnusu:

Każdy dzień to zdobycie pewnej umiejętności. Dostosować musimy się często do pogody, dlatego poniższy program może być realizowany w innej kolejności. Wieczorne gry i zabawy organizujemy wspólnie z dziećmi z turnusu jeździeckiego, który odbywa się w tym samym czasie. W poniższy program wplecione będą również gry zespołowe i zabawy – zależne od czasu jakim będziemy dysponować po zajęciach. Niektóre z zajęć dedykowane są bardziej chłopcom z a inne dziewczętom, jednak każdy znajdzie coś dla siebie.

Dzień 1. Jak to żyło się w średniowieczu – wprowadzenie do tematu, podstawy słowiańskiej mitologii, archeologiczne odkrycia z naszych rejonów. Wojownikiem być i z wojownikiem żyć czyli uzbrojenie, styl walki, zdobywanie grodów, itp. Strzelanie z łuku. A na rany i obrażenia ukręcimy Maść na wszelkie boleści.

Dzień 2. Aromaterapia czyli zapachy z pól i lasów. Poznamy moc olejków eterycznych, ich lecznicze właściwości, pozyskiwanie i wykorzystywanie. Wykonamy lecznicze sole do kąpieli oraz płyn na komary.

Dzień 3. Leśny survival czyli jak przetrwać w głuszy. Poznamy techniki budowy schronienia, różne typy ognisk, orientacji w terenie, rodzaje tropów itp, dziko rosnące rośliny jadalne oraz wspólnie przygotujemy wieczorną biesiadę z Dziką kuchnią.

Dzień 4. Z dziennika szeptuchy czyli lecznicze właściwości ziół i chwastów. Stworzymy własne zielniki z roślin, które znajdziemy w terenie, poznamy ich właściwości lecznicze, ale i również upiększające. Omówimy inne, naturalne składniki kosmetyków, wykonamy pomadkę i cień do powiek – wiedźma piękną musi być.

Dzień 5. Smaczne ziółko czyli kawiarenka pod chmurką. Przygotujemy herbatkę na daną dolegliwość i upieczemy pyszne ciasteczka z jadalnymi kwiatami.

Dzień 6. I co z tym koniem czyli słów kilka o cennym towarzyszu każdego wojownika. Spacer po stajni, omówienie pracy przy koniach, oprowadzanka konna. Wieczorem przeniesiemy się w mistyczny świat mitologii słowińskiej oraz stworzymy własne kadzidła.

Dzień 7. Pożegnania czas czyli gra terenowa i poszukiwanie kwiatu paproci.

Dodatkowe informacje:

Plan dnia uzależniony jest od pogody i może ulec zmianie. Jeżeli są duże upały zajęcia prowadzimy na świetlicy, a w teren wychodzimy przed południem i późniejszym popołudniem.

W czasie wolnym dzieci mają dostęp do piłkarzyków, ping ponga, organizujemy wtedy również wspólne zabawy i zajęcia. Wieczorem mamy gry terenowe lub nasze mini kino.

W ciągu dnia są trzy posiłki główne oraz drugie śniadanie i podwieczorek w formie słodkich bułeczek i owoców. Uwzględniamy uczulenia dzieci oraz dietę wege.  

Dysponujemy prostymi pokoikami od 4 do 7 osobowymi z własnymi łazienkami.

Uczestnicy są objęci ogólnym ubezpieczeniem na pobyt w gospodarstwie.

Sielanka należy do zagród edukacyjnych, dlatego dzieci nie tylko świetnie się z nami bawią, ale również zdobywają cenne informacje i naukę. Do domu wracają z mnóstwem prac przez siebie wykonanych.

Jak zapisać się na turnus:

– wstępnej rezerwacji mogą Państwo dokonać telefonicznie pod nr: 601611513 lub emailowo: sielankaraciaz@gmail.com

– w odpowiedzi otrzymają Państwo emaila z informacjami oraz kartą uczestnika i regulaminem.

– wstępna rezerwacja jest ważna do dwóch tygodni. Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zadatku w wysokości 300zł. W przypadku braku tej wpłaty w ciągu dwóch tygodni od wstępnej rezerwacji, uważamy ją za nieważną. Turnus jest max 12 osobowy, decyduje kolejność wpłaty zadatków.

A tak bawiliśmy się w poprzednich latach na turnusach przyrodniczych!