Szeptuchy i Woje

Zapraszamy serdecznie dzieci w wieku 10-14 lat na magiczne wakacje na wsi! Dzieci spędzą czas w naszym Gospodarstwie Agroturystycznym Sielanka wśród łąk, lasów i pól cudownego Mazowsza.
Szeptuchy i Woje jest to nowość w naszym programie. Zabierzemy Was na cudowną przygodę, podczas której poznacie nasze słowiańskie korzenie i mitologię, zgłębicie wiedzę starych zielarek, spotkacie się z historią średniowiecza. Turnus ten z racji ciągłej fabuły dedykowany jest dzieciom samodzielnym, lubiącym zabawy zespołowe, ale też indywidualne wyzwania, które mają już za sobą pierwsze wyjazdy i potrafią zintegrować się w niewielkiej 8-12 osobowej grupie.

Cały pobyt będzie jedną, wielką grą fabularną. Uczestnicy wcielą się w mieszkańców średniowiecznej osady, w której każdy będzie miał swoją rolę do odegrania. Oprócz codziennych zmagań z żywiołami, mitologicznymi stworami i obowiązków adekwatnych do pełnionej funkcji będzie sporo zajęć praktycznych. A te warsztaty to ogromna dawka konkretnej wiedzy, czyli nie takie „czary mary” i „pisanie patykiem po piasku”. Poznacie bardziej zaawansowany leśny survival i sposoby przetrwania w głuszy. Będziemy robić maść na wszelkie boleści, mieszanki ziół, kadzidła, będzie strzelanie z łuku i prężenie muskułów. Wszystko to w nawiązaniu do początków średniowiecza, słowiańskiej mitologii oraz historii naszych ziem, tej mniej znanej, a niesamowicie ciekawej.

Jak przystało na średniowieczne czasy kontakt z resztą świata będzie mocno utrudniony. Jest to turnus bez telefonów – ale nie martwcie się, każdy będzie miał do dyspozycji wehikuł czasu, który umożliwi jeden magiczny telefon w ciągu tych 7 dni zabawy.

Przyjazdy wypadają zawsze w niedzielę w godzinach 10.00-12.00. Odbiory są w soboty w godzinach 15.00-17.00.

Proponujemy terminy:

Turnus SiW – 27.07 – 02.08

Koszt: dla nowych uczestników – 2100zł;
Koszt dla dzieci, które już u nas były- 1900zł.

Plan turnusu:

Każdy dzień to nowa przygoda. Uczestnicy będą tworzyć wioskę, poznawać swoje zadania, zmagać się z mitologicznymi stworami. Poznamy obrzędy słowiańskie i przygotujemy biesiadę z dziką kuchnią. Uczestnicy wykonają też mnóstwo prac manualnych, które zabiorą ze sobą do domu. Poniżej prezentujemy jedynie zarys tematyczny zajęć, cała fabuła tak jak w grach RPG ewoluować będzie dzięki codziennym osiągnięciom uczestników.

Dzień 1. Jak to żyło się w średniowieczu – wprowadzenie do tematu, podstawy słowiańskiej mitologii, archeologiczne odkrycia z naszych rejonów. Tworzenie wioski, losowanie ról, przygotowanie kart postaci.

Dzień 2. Wojownikiem być i z wojownikiem żyć czyli uzbrojenie, styl walki, zdobywanie grodów, itp. Strzelanie z łuku. A na rany i obrażenia ukręcimy Maść na wszelkie boleści.

Dzień 3. Leśny survival czyli jak przetrwać w głuszy. Poznamy techniki budowy schronienia, różne typy ognisk, orientacji w terenie, rodzaje tropów itp, dziko rosnące rośliny jadalne oraz wspólnie przygotujemy wieczorną biesiadę z Dziką kuchnią.

Dzień 4. Z dziennika Szeptuchy czyli lecznicze właściwości ziół i chwastów. Poznamy rośliny rosnące w okolicy oraz moc ich olejków eterycznych. Omówimy też inne, naturalne składniki leków i kosmetyków. Wykonamy naturalny płyn na komary.

Dzień 5. Smaczne ziółko czyli kawiarenka pod chmurką. Przygotujemy herbatkę na daną dolegliwość i upieczemy pyszne ciasteczka z jadalnymi kwiatami.

Dzień 6. I co z tym koniem czyli słów kilka o cennym towarzyszu każdego wojownika. Spacer po stajni, omówienie pracy przy koniach, oprowadzanka konna. Wieczorem przeniesiemy się w mistyczny świat mitologii słowińskiej oraz stworzymy własne kadzidła. Będziemy również szukać kwiatu paproci.

Dzień 7. Skarby naszej ziemi czyli minerały i skamieniałości, które znaleźć możemy na terenie naszego kraju. Biżuteria średniowieczna. I pożegnania czas.

Dodatkowe informacje:

Plan dnia uzależniony jest od pogody i może ulec zmianie. Jeżeli są duże upały zajęcia prowadzimy na świetlicy, a w teren wychodzimy przed południem i późniejszym popołudniem.

W czasie wolnym dzieci mają dostęp do piłkarzyków, ping ponga, organizujemy wtedy również wspólne zabawy i zajęcia.

W ciągu dnia są trzy posiłki główne oraz drugie śniadanie i podwieczorek w formie słodkich bułeczek i owoców. Uwzględniamy uczulenia dzieci oraz dietę wege.  

Dysponujemy prostymi pokoikami od 4 do 7 osobowymi z własnymi łazienkami.

Uczestnicy są objęci ogólnym ubezpieczeniem na pobyt w gospodarstwie.

Sielanka należy do zagród edukacyjnych, dlatego dzieci nie tylko świetnie się z nami bawią, ale również zdobywają cenne informacje i naukę. Do domu wracają z mnóstwem prac przez siebie wykonanych.

Jak zapisać się na turnus:

– wstępnej rezerwacji mogą Państwo dokonać telefonicznie pod nr: 601611513 lub emailowo: sielankaraciaz@gmail.com

– w odpowiedzi otrzymają Państwo emaila z informacjami oraz kartą uczestnika i regulaminem.

– wstępna rezerwacja jest ważna do dwóch tygodni. Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zadatku w wysokości 300zł. W przypadku braku tej wpłaty w ciągu dwóch tygodni od wstępnej rezerwacji, uważamy ją za nieważną. Turnus jest max 12 osobowy, decyduje kolejność wpłaty zadatków.

A tak bawiliśmy się w poprzednich latach na turnusach przyrodniczych!