Największy lekarz naszych drzew – Dzięcioł czarny. Niesamowity ptak, którego spotkałam w tym tygodniu. Bardzo charakterystyczne ubarwienie, sprawia, że nie pomylimy go z żadnym innym. Cały w czerni i z czerwoną plamką na głowie. Po jej wielkości możemy poznać czy mamy do czynienia z osobnikiem płci męskiej czy żeńskiej (na zdjęciu samiec). Większa plamka, prawie na całym czubku głowy jest charakterystyczna dla samców, natomiast samiczki mają mniejszą czerwień umiejscowioną właściwie tylko z tyłu głowy. Do tego jasne oko z czarnym środkiem wyglądające jak koralik sprawia, że cały ptak wygląda trochę jak z kreskówki.
Długość ciała tego ptaka dochodzi do 55 cm, a rozpiętość skrzydeł do 68cm. Jest największym gatunkiem z rodziny dzięciołowatych, a w Polsce mamy aż 10 gatunków z tej rodziny. Wielkość zobowiązuje więc śmiało można powiedzieć, że dzięcioł czarny jest najsilniejszy i robi największe dziuple. Z tych właśnie dziupli korzystają później inne ptaki czy zwierzęta. Najgorszym lokatorem dla czarnego dzięcioła jest kuna, która potrafi zadomowić się i przy okazji zniszczyć gniazdo i zjeść potomstwo, które jeszcze dziupli nie opuściło. Bardzo silne uderzenia dzioba w drzewo tego dzięcioła słychać nawet do 4 km. Same dziuple o owalnym kształcie i wielkości około 10x15cm, są głębokie nawet do 0,5 metra, a wykucie takiego domu jednej parze zajmuje do dwóch tygodni. Najczęściej urzędują na sosnach i drzewach liściastych, a drzazgi jakie można znaleźć pod drzewem po ich pracy są czasem wielkości ludzkiego palca! Potrafią również robić w drzewie szczeliny, z których wydziobuje mrówki i inne owady, a zimą rozgrzebują mrowiska rudnicy, chociaż głównymi „mrówkojadami” są u nas dzięcioły zielone.
Wydawane przez dzięcioła czarnego dźwięki również są niesamowite. Są różne ich rodzaje, a ten na zdjęciu głośno krzyczał siadając zarówno na drzewie jak i na ziemi. W locie wydaje przerywane „krrikrri”.
Tutaj ciekawe nagranie odgłosów jakie znalazłam w sieci: CZARNY DZIĘCIOŁ.
Dzięcioł czarny występuje w Polsce na terenie całego kraju. Nigdzie nie jest mocno liczny, ale ogólnie jest ptakiem znanym. Są oczywiście pod ochroną.