Żurawie na Cudnych Manowcach spotkać można przez cały rok. No może spotkać to za dużo powiedziane, ale na pewno usłyszeć. Ich klangor – charakterystyczny, trąbiący dźwięk rozbrzmiewa nawet późną zimą, a przecież te niesamowite ptaki powinny odlecieć do cieplejszych regionów południowo-zachodniej Europy. Jednak ocieplenie klimatu spowodowało, że część z nich zostaje u nas w kraju. Teraz w lutym przylatują te osobniki, które opuściły nas jesienią. I się zaczęło nawoływanie, wspólne spacery, zaloty i tańce. Wiosenne rozlewiska na polach sprzyjają obserwacji tych majestatycznych patków, które wychodzą z zarośli na żerowiska. Szczęściarze Ci, którzy widzieli ich taneczne zaloty – spektakl, na który ciężko dostać bilety .
Te dość skryte ptaki, płochliwe i unikające kontaktu z człowiekiem o dominującym szarym ubarwieniu piór, łatwo wtapiają się w krajobraz. Na potylicy żurawie posiadają czerwoną plamę, której wielkość jest podobno wyznacznikiem poziomu agresji danego osobnika. Gniazda zakładają na ziemi, pośród zarośli, na obrzeżach zalanych lasów, na podmokłych terenach, gdzie ciężko jest je zobaczyć. Samica zazwyczaj składa dwa jaja i wysiaduje je na zmianę z samcem. Ptaki te są bardzo rodzinne, pary zazwyczaj łączą się na całe życie, rodzice wspólnie opiekują się potomstwem, towarzyszą młodym w spacerach na żerowisku, zanim będą mogły one latać. Co ciekawe w okresie, kiedy młode jeszcze są nielotami, dorosłe żurawie gubią/wymieniają prawie wszystkie lotki. Utrata tych piór powoduje, że przez kilka tygodni nie mogą one latać. I tak to natura wymyśliła, że duże osobniki muszą być przy młodych, nie wystraszą ich swoim odlotem i będą prowadzać w miejscach bezpiecznych. I młode, i dorosłe osobniki uzyskują możliwość lotu w podobnym momencie więc nie ma też ryzyka, że młodzież wyleci na przygodę bez rodziców.
Żuraw jest jednym z najwyższych ptaków w Polsce – może osiągnąć 140cm wzrostu . Jest też ptakiem długowiecznym dożywającym 40 lat, a nawet są osobniki z rodziny żurawi mandżurskich, które w niewoli dożyły i lat 70. Ptaki te już od starożytności miały swoje miejsce w symbolice i kulturze.
Kojarzone z miłością, wiernością, zapowiadające wiosnę i odrodzenie, dobrobyt czy nawet uznawane za przewodników ludzkich dusz.
Żuraw znalazł miejsce również w wierszu J. Brzechwy ” Żuraw i czapla”, jest też w logo naszych linii lotniczych LOT.Późnym latem rodziny żurawi łączą się w duże grupy, by wspólnie z nadejściem jesieni rozpocząć wędrówkę ku zimowiskom. Lecą wtedy ogromną grupą tworząc klucz w kształcie litery V i głośno się nawołując. Ale to jeszcze za chwilę. Teraz możemy wypatrywać już wiosny, bo tak tak jak mówi stare przysłowie – ” Kiedy żurawie wysoko latają, prędkiej się wiosny ludzie spodziewają”.
Poniżej kilka moich fotek z wiosennych spacerów żurawi na naszych rozlewiskach