Warsztaty dla najmłodszych

Na naszych wycieczkach proponujemy mnóstwo zajęć i paneli edukacyjnych, na których uczymy się i bawimy, poznajemy świat przyrody, tworzymy rękodzieło, spotykamy się z konikami i bierzemy udział w różnych zmaganiach terenowych. Wszystkie zajęcia dostosowane są do wieku dzieci, jednak niektóre z nich mogą być za trudne dla najmłodszych uczestników. Co więc robimy z przedszkolnymi maluchami?

Propozycja 1.

Spacer przyrodniczy czyli „Przyroda to Przygoda dla najmłodszych” z różnymi animacjami, podczas których dzieci poznają życie i zwyczaje zwierząt i ptaków zamieszkujących nasze łąki i las, poznają niektóre rośliny i zioła. Naśladujemy ich ruchy, odgłosy, tropimy i obserwujemy. Zbieramy wspólnie różne skarby natury, z których wykonujemy później prace plastyczne.

Propozycja 2.

Drugą propozycją są zajęcia Konie i My, podczas których idziemy z dziećmi do stajni, na padoki i do siodlarni. Rozmawiamy o tym jak żyją konie, jak się z nimi pracuje, jakie są dyscypliny sportowe związane z jeździectwem. Prezentujemy sprzęt jeździecki, karmimy konie smakołykami. Takie zajęcia mogą zakończyć się albo oprowadzanką konną, na której dzieci przy asekuracji dodatkowej osoby mogą przejechać się na jednym z naszych koni lub zajęciami plastycznymi „Malowane koniki”, na których wykonujemy zawieszki z ozdobionych i pomalowanych, drewnianych koników. Mamy również przygotowaną grę terenową „W poszukiwaniu przyjaciół Sielanki”, dostosowaną do wieku uczestników. Ci najmłodsi zmagają się w różnych próbach przyrodniczych i sportowych, szukając w gospodarstwie skarbów natury i tytułowych przyjaciół zamieszkujących w naszym gospodarstwie.

Każde z zajęć zajmuje około 1,5 godziny, natomiast można u nas zostać dłużej i skorzystać z przebywania wśród pięknej natury. Fajną propozycją jest też łączenie zajęć np:
Wariant 1 + Oprowadzanka konna
Wariant 2 z oprowadzanką konną + Malowane koniki

Dla dzieci jest przygotowana również duża świetlica z herbatką i drobnymi ciasteczkami. Możemy również przygotować ognisko z kiełbaskami, chociaż w praktyce obsługujemy duże grillowisko i dzieci z niego dostają kiełbaski – jeszcze im trudno trzymać patyka nad ogniem. W czasie wolnym można iść na spacer, zorganizować dzieciom inne animacje czy zabawy. Często gościmy grupy maluchów wraz z ich rodzicami.